با توجه به جدید بودن محصولات سنگ خارا و به دلیل قدرت چسبندگی بالا و طرح دار بودن سطح محصول ، انواع محصولات این گروه تولیدی می بایست به طریق استاندارد نصب گردند.
۱-جهت ایجاد لایه زیرین مستحکم ، یک لایه ملات نیمه خشک در سطح مورد نظر به ضخامت مورد نیاز پهن نمائید تا زیر سازی محل نصب با تراکم کافی انجام شود.
۲-در موارد بتن اکسپوز کف می توان روی سطح بتن پهن شده را با استفاده از دوغاب پودر سنگ و سیمان با نسبت ۱:۲ به ضخامت ۲ الی ۵ میلیمتر بپاشید تا لایه ای از دوغاب روی سطح بتن نیمه خشک ایجاد گردد.
توجه: جهت چسبندگی بیشتر در این اضافه کردن چسب های مخصوص در دوغاب سیمان نیز توصیه می گردد.
۳-موزائیک و یا کفپوش مورد نظر را در کنار یکدیگر به اندازه یک متر مربع بچینید. چنانچه محصولات سنگ خارا در محوطه باز و یا با سطح زیاد مورد استفاده است ، باید درز انبساط در هر ۵ متر به اندازه یک سانتی متر ایجاد گردد و درز ایجاد شده با ( چسب آکواریوم ) و یا در صورت درزهای یکنواخت فاصله یک تا دو میلیمتر بین موزائیک ها ایجاد نمائید..
۴-توسط چکش پلاستیکی روی سطح موزائیک یا کفپوش را ضربه بزنید تا دوغاب کلیه خلل و فرج های زیر محصول را پوشانده و مازاد آن از درز بین موزائیک ها نمایان شود.
پس از نصب موزائیک ها و ریختن دوغاب تا ۴۸ ساعت از رفت و آمد روی محصولات موزائیک خودداری گردد.
در مورد بتن اکسپوز گروه تولیدی سنگ خارا می توان پشت کار را شاسی فلزی کشیده و فلز داخل بتن را با شاسی جوش داد یا از شاسی فلزی تعدادی اسکوپ در داخل بتن ایجاد نمود.
۵-دوغاب بیرون زده از درزها را توسط ابر یا پارچه ، تمیز نمائید..
توجه نمائید که دوغاب کاری از روی سطح موجب کثیف شدن سطح محصولات و همچنین پر شدن درزها می گردند و بعد از خشک شدن به سختی تمیز می گردند . از ساب زدن و یا مواد اسیدی (اسید کلروهیدریک ، اسید سولفوریک و جوهر نمک) جهت تمیز کردن سطح دوغاب کاری شده جداً خودداری نمائید.
نکته: در صورتیکه دوغاب زیر محصول به اندازه کافی نبود ، بعد از اتمام کار ، بین درز موزائیک ها و کفپوش ها را با استفاده از مخلوط پودر سنگ و سیمان خشک بپوشانید تا ذرات پودر سنگ به داخل درزها نفوذ کند و با اولین رطوبت ایجاد شده سخت گردد و درزها پر شوند.
نکته: کلیه محصولات بتن اکسپوز چه رنگی و ساده دارای قابلیت برش کاری و سوراخ کاری می باشد.
راهنمای نصب بتن اکسپوز، سنگ خارا
محصولات سنگ خارا به سه شیوه میتوان نصب کرد
روش اول) روش دوغاب کاری پشت محصول :
اولین روش نصب بتن اکسپوز سنگ خارا به روش دوغاب کاری و ریختن بتن (ملات) در پشت محصول همانند سنگ های طبیعی می باشد.
توجه: در صورت کثیف شدن سطح محصولات نما سنگ خارا ، قبل از خشک شدن دوغاب ، سطح سنگ را توسط پارچه یا ابر نمناک تمیز نمائید
نکته: در صورت نیاز به بندکشی نشدن بین سنگ ها از ملات های رنگی و یا خمیر بند کشی بوسیله دست از جلوی سطح محصول استفاده نمائید.
این روش برای مناطق مرطوب که بارندگی در آنها زیاد است و همچنین نما های بیرون ساختمان و دیوارهای آجری بدون پوشش سیمان کاری توصیه می گردد…
روش دوم) نصب سنگ خارا به روش چسب کاشی:
جهت نصب با این روش ابتدا باید سطح آجر و یا بلوک دیوار را با استفاده از سیمان کاری مسطح نمود ، سپس با استفاده از کاردک آجدار مخصوص نصب کاشی چسب را روی دیوار و پشت محصول بمالید و عمل نصب را با دقت انجام دهید. معمولاً با توجه به چسب مصرفی تا نیم ساعت امکان جابجایی و تغییرات می باشد . بهتر است از چسب های پودری که زمان مصرف با مقدار مشخص آب تبدیل به خمیر می شوند استفاده نمود تا بالاترین استحکام ایجاد گردد.
توجه: مناسب برای نصب سنگ در داخل ساختمان(جهت دکوراسیون و سبک بودن ساختمان) و مناطق کویری که بارندگی در آنها حداقل است.
روش سوم)نصب سنگ خارا بوسیله پیچ رول پلاک:
میتوان بست هایی بمنظور خشک نصب کردن (پیچ رول پلاک) بنا به درخواست مشتری روی محصولات نمای آنتیک سمنت پلاست در هنگام تولید ایجاد نمود تا مصرف کنندگان جهت نصب آسان و سریع و عدم کثیف شدن سطح محصول و … از آنها استفاده نموده و به بدنه دیوار ساختمان پیچ نمایند.
توجه: این روش برای نصب در داخل ساختمان و یا نمای بیرون ساختمان در مناطق کویری کاربرد دارد
بتن اکسپوز چیست؟
بتن اکسپوز با نام تجاری سنگ خارا همان سنگ های صنعتی میباشد که با استفاده از قالب های فرم دار (هر شکل ممکن) و با استفاده از ملات مخصوصی که تشکیل شده از (سیمان-رزین-رنگ های طبیعی معدنی) برای نما و کف و پله ساختمان ها ساخته مشود.
که تکنولوژی نوینی در در صنعت ساختمان میباشد و از مزیت های سنگ مصنوعی نسبت به سنگ طبیعی به این موارد میتوان اشاره کرد:
وزن سبک تر سنگ خارا
قابلیت چسبندگی بیشتر به بدنه ساختمان
امکان تولید نا محدود سنگ خارا
استقامت دمایی بیشتر سنگ خارا ……