گروه تولیدی بناهای پیش ساخته بتنی سنگ خارا

دیوارهای گچی مسلح شده با الیاف شیشه

(GRG Wall Panels)

گچ مسلح شده با الیاف شیشه (GRG)

گچ مسلح شده با الیاف پلی پروپیلن P-P نوعی کامپوزیت است که در آن از الیاف P-P جهت بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی استفاده میشود . گچ مسلح شده با الیاف P-P متشکل از گچ، الیافP-P و مواد افزودنی می باشد. اختلاط صحیح این مواد و تولید کامپوزیتی با یکپارچگی و پیوستگی مناسب، امکان تولید گچی با خصویات مکانیکی بسیار بهتر از گچ معمولی را فراهم می سازد.

الیاف P-P با  ایجاد یکپارچگی در گچ، خصوصیات آن را به نحو قابل ملاحظه ای بهبود می بخشد، عمده این خصوصیات شامل موارد زیر می شود:

 • افزایش مقاومت های فشاری، کششی و خمشی
 • افزایش مقاومت در برابر خستگی وکاهش عرض ترک و تغییر شکل
 • افزایش جذب انرژی در برابر بارهای دینامیکی و ضربه

GRG به عنوان یک مصالح جدید و ویژگی ها وکاربردهای زیر را دارا است:

 • شکل پذیری مناسب
 • سختی زیاد
 • سطح صاف و دقیق
 • مقامت در برابر آتش
 • سازگار بودن با محیط زیست
 • چرخه ی تولید کوتاه
 • امکان تولدی قطعات بزرگ یا اشکال دلخواه
 • تاثیرات آکوستیکی مناسب

پانل های سقفی GRG

خطر تغییرات آب وهوایی ایجاد شده به علت افزایش شدت گازهای گلخانه ای در اتمسفر، در حال کشاندن جهان به سمت موقعیت بحرانی فاجعه آمیز می باشد. نیاز قرن بیست و یکم، کارآمدی انرژی و محصولات دوست دارم حیط زیست می باشد. صنعت ساختمان حدود ۴۰% ازاد سازی گاز CO2 را به همراه دارد. در صنعت ساختمان به دلایل مصرف انرژی در تولید مصالح ساختمانی پرمصرف و هم چنین مصرف انرژی برای گرم وسرد کردن محیط های داخلی، گاز CO2 آزاد می شود.

سقف گچی مسلح شده با الیاف پلی پروپیلن (GRG) یک ماده ی ساختمانی کارآمد برای استفاده به عنوان عضو  یا غیر باربر می باشد. سقف گچی مسلح شده با الیاف پلی پروپیلن (GRG)، پانل های  گچی بزرگ پیش ساخته با هسته های تو خالی و یا توپر می باشند. تحقیقات نشان داده است که نصب و مونتاژ سقف GRG (از زمان ساخت پانل ها تا زمان تکمیل بنای ساختمان) مقدار انرژی و خروج گاز CO2 کوچکتری نسبت به سایر مصالح سنتی ساختمان مانند آجر، بتن مصلح شده و پانل های بتنی پیش ساخته دارد. به همین دلیل پانل های GRG به عنوان محصولی که به ذخیره انرژی و حمایت از محیط زیست کمک می کند ، شناخته می شود.

پانل های GRG بزرگ را می توان به طور مناسب در کارخانه به اندازه اجزای ساختمانی که ممکن است بازشوهای  پنجره سقفی داشته باشند برش داد. این اجزا سپس به محل ساختمان حمل شده و به طریقی مشابه پانل های بتنی پیش ساخته نصب می گردند. این پانل ها می توانندبا مصالح عایق مختلف برای افزایش عایق صوتی و حرارتی سقفی پر شوند.

در جدول ۱ برخی خصوصیات فیزیکی و مکانیکی پانل های سقفی GRG آورده شده است.

 

جدول ۱- خصوصیات فیزیکی و مکانیکی پانل های سقفی GRG

خصوصیت مقدار
وزن واحد سطح  ۷.۵ کیلو گرم
ضریب انبساط حرارتی  
جذب آب (پس از ۲۴ ساعت) کمتر از ۵ %
ضریب انتقال صدا (STC) 40
سطح مقاومت در برابر آتش حداقل ۳ ساعت
مدول الاستیسیته  
مدول گسیختگی  ۳۰- ۲۵
مقاومت فشاری  ۸۰-۷۰
اشتعال پذیری ۰

*ضخامت کلیGRG برابر با mm 11 می باشد.

 

 

مقایسه ی پانل های سقفی GRG با تایل های موجود داخلی رایج

۳-۱وزن واحد سطح

سقف های طاق ضربی با لایه گچ رویه سنگین ترین سقف ها به شمارمی روند که در کشورمان بسیار رواج دارد وبا توجه به زلزله خیزی کشور ایران، استفاده از این نوع سقف ها مناسب نمی باشد، اما بر خلاف سقف های آجری، سقف گچی مسلح شده با الیاف پلی پروپیلن (GRG) بسیار سبک و با وزن واحد سطح حداکثر  ۷.۵ میباشند، به همین علت می توانند بار مرده ی ساختمان را به میزان موثری کاهش دهند.

 

۳-۲ هزینه و سرعت اجرا

سقف گچی مسلح شده با الیاف پلی پروپیلن (GRG) براحتی بر روی سازه های معمول سقف کاذب بر اساس نقشه های اجرایی قرار می گیرد.این قطعات بسته به کاربردشان، در کارخانه و یا در محل نصب و به وسیله ی نقاشی میتواند به هر رنگی تغییر نماید بصورت معمول به رنگ سفید تولید می گردد. علاوه بر این که تایل های GRG بسته بندی راحتی دارد، زمان لازم برای نصب نیز کاهش می یابد و هزینه تمام شده برای مصرف کننده به طور قابل ملاحظه ای کم می شود.

در محل پروژه های ساختمانی، برای مسطح کردن سقف ساخته شده بامصالح بنایی میزان پرت مصالح پای کار مانندسیمان، آجر و گچ به شدت زیاد می باشد که بر هزینه ی تمام شده برای احداث هر متر مربع سقف تاثیر می گذارد. همچنین به دلیل این که قطعات سقف گچی مسلح شده با الیاف پلی پروپیلن (GRG) مانند صفحه گچی، سازه های استاد و رانر در ابعاد مشخص و ثابتی در کارخانه شرکت سنگ خارا تولید می شوند، هنگام برش دادن برای ساخت تایل سقفی با ابعاد  متفاوت در محل پروژه، این گونه تایل ها دارای پرت مصالح کمی بوده و به راحتی با صفحه استیل بر نصب شده روی دستگاه مینی فرز ، برش انجام می گردد.

 

۳-۳ کیفیت

الف) استفاده حداکثری از فضای مفید

در اجرای سقف با استفاده از مصالح سنتی به دلیل اجرای گچ و خاک، ضخامت سقف به طور متوسط cm17 می باشد، در حالی که ضخامت تایل سقفی GRG برابر ۱۱mm می باشد، لذا مشاهده می شود علاوه بر کیفیت ، به کار بردن تایل دیواری GRG استفاده حداکثری از فضای مفید ساختمان توسط سازنده را فراهم می سازد.

ب) عایق صدا و حرارت

پانل های سقفی GRG عایق بسیار خوبی در برابر صوت و حرارت می باشد، همچنین به دلیل وجود یک شبکه ی یکپارچه ی GRG در تمام جسم تایل، در مقایسه با برخی تایل های دیگر مانند کناف kanuf، پانل های سقفی GRG جذب صدای بیشتری دارند.

پ) مقاومت در برابر آتش

مصالح GRG  در تسه مواد نسوز قرار میگیرند. هنگامی که آتش سوزی رخ می دهد، نه تنها بازدارنده شعله آتش است ، بلکه می تواند بهطور قابل توجهی برای پایین آوردن دمای سطح آتش سوزی رطوبت آزاد کرده و شدت آتش سوزی را کاهش دهد.

ت) سطح رویه

به علت این که پانل های سقفی GRG توسط ماشین آلات اتوماتیک و دقیق تولید می گردند، لذا سطح آنها کاملا صیقلی بوده ، ابعاد تایل ها استاندارد و کاملا دقیق می باشندو به همین علت ضایعات این گونه تایل ها بسیار کم و اجرای آن ها در مقایسه با دیگر مصالح بسیار دقیق تر است.

ث) سازگاری با محیط زیست

ساندویچ پانل GRG نسبت به سایرسقف های کاذب سبک تر، قوی تر و با دوام بالاتر نسبت به رقبایی همچون تایل کناف است که به عنوان جایگزین مهمی مصرف مصالح خام مانندسیمان و گچ و همچنین اثرات محیطی ایجاد شده به واسطه ساخت وحمل را کاهش می دهد.